FAKTY, WYDARZENIA:

  • 1966 - oddanie do użytku 1000 mieszkania
  • 1978 - wprowadza się 10-tysięczny lokator
  • 1986 - spółzielnia dysponuje już 15 000 mieszkań

Z okazji obchodzonego 22 lipca Święta Odrodzenia w 1966 roku oddano do użytku 4-kondygnacyjny budynek przy ul. Racławickiej w Chorzowie-Batorym, na skraju kolonii ogródków działkowych "Nadzieja". Wprowadziło się do niego 45 rodzin. Wśród szczęśliwców, którzy otrzymali klucze do własnego M, znaleźli się państwo Wanda i Benon Kasafirowie. Przypadło im w udziale zostać lokatorami tysięcznego mieszkania w ChSM. Wydarzenie odnotowano w "Gońcu Górnośląskim" z 20 lipca z komentarzem: "Godzi się tu nadmienić, że właściwa, bardzo żywotna działalność Spółdzielni przypada dopiero na ostatnie 3-4 lata. O dalszym, spontanicznym rozwoju budownictwa świadczą dobitnie zamierzenia Spółdzielni, która już w przyszłym roku odda dwutysięczne mieszkanie, a do roku 1970 wybuduje 3 tysiące nowoczesnych mieszkań".

Rzeczywiście, na przestrzeni ostatnich kilku lat ChSM podwoiła swój dotychczasowy dorobek. Ale czas ogromnego skoku w ilości budowanych i oddawanych do użytku mieszkań Spółdzielnia miała jeszcze przed sobą. W ciągu następnych sześciu lat kolejne 2000 lokatorów wprowadziło się do nowych domów. W 1973 roku, roku 65-lecia ChSM, spółdzielnia posiadała już 3 134 mieszkania, a więc 9 razy więcej, niż wybudowała do 1939 roku, gdy każdy nowy dom, każde nowe mieszkanie było ogromnym sukcesem i powodem do radości.

Począwszy od drugiej połowy lat 60. następuje ogromna intensyfikacja zadań inwestycyjnych. ChSM buduje nowe osiedla - Kaliny, ks. J. Czempiela (zwane wówczas "XXV-lecia"), Różana-Gałeczki, budynki przy Krzyżowej, Podmiejskiej, Machy-Konarskiego.

W latach 1970-1975 ChSM zwiększa swoje zasoby o kolejne 65%. Staje się głównym inwestorem budownictwa mieszkaniowego w Chorzowie. Kontynuuje budowę osiedli robotniczych w Chorzowie-Batorym, wznosi w samym centrum miasta - osiedle "Irys", buduje osiedla Różana, Gałeczki, osiedle nazwane "Belojanisa" na terenie Klimzowca, zmienia oblicze starego osiedla "Pnioki", wznosząc tam zespół nowoczesnych budynków wielokondygnacyjnych i osiedle domków jednorodzinnych, buduje swe domy na osiedlu "Tysiąclecie" w Katowicach. W 1978 wprowadza się do spółdzielczego mieszkania 10-tysięczny lokator. Oddawanie nowych mieszkań następuje w takim tempie, że - choć ówczesna propaganda z lubością odnotowywała statystyczne sukcesy, ten jakby uszedł uwagi. W roku 75-lecia swojego istnienia (1983) Spółdzielnia posiadała już 13,5 tys. mieszkań, a kolejnych 8 tysięcy członków i kandydatów oczekiwało na przydziały.

Projekt Belojanisa

Tak miało wg projektu wyglądać osiedle Belojanisa. Projekt nie został jednak w pełni zrealizowany. Na przełomie lat 80. i 90. nastąpiło załamanie się budownictwa spółdzielczego. W 1986 roku klucze do spółdzielczego mieszkania otrzymał 15-tysięczny lokator. Tego faktu również nikt nie nagłaśnia. Ale też i zmieniały się czasy.

DRODZY MIESZKAŃCY!!

Przekazaliśmy Państwu zawiadomienia o Walnym Zgromadzeniu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które odbędzie się w dniach 19-22.05.2025r.
Niestety w tym samym czasie, do Państwa skrzynek pocztowych zaczęto kolportować anonimowe ulotki zawierające kłamliwe hasła o rzekomych nieprawidłowościach w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 

Informujemy mieszkańców naszej Spółdzielni z całą stanowczością, że:

  1. Nie ma żadnego postępowania Prokuratury wobec Spółdzielni. Spółdzielnia nie przyznaje mieszkań. Spółdzielnia opiera swoją działalność na przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a zwykłe pomówienia świadczą o braku wiedzy o jej działaniu.
     
  2. Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest poddawana stałej, jawnej kontroli różnych organów np.: Biegłego Rewidenta, Lustratora, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, wynik finansowy Spółdzielni jest dodatni.
     
  3. Kłamliwe insynuacje wobec Zarządu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej były powielane także przed poprzednim Walnym Zgromadzeniem m.in. za pośrednictwem serwisu Facebook czy materiałów dostarczanych do skrzynek pocztowych. W efekcie ustalenia sprawcy,  osoba dokonująca pomówień, chcąc uchronić się od odpowiedzialności karnej, zamieściła w mediach oficjalne przeprosiny.
     
  4. W Spółdzielni wykonawcy wybierani są w jawnych procedurach zgodnie z obowiązującym w Spółdzielni Regulaminem, a prace wykonywane są rzetelnie i odbierane przez inspektorów nadzoru.
     
  5. Prosimy naszych mieszkańców o rozwagę i unikanie bezkrytycznego przyjmowania treści szkalujących Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową. 
    Anonimowe hasła bez podpisu konkretnych osób, świadczą o ich nieprawdziwości. Zarząd zgłosił powyższą sprawę do organów ścigania.

 

Z poważaniem
Zarząd ChSM