FAKTY, WYDARZENIA:

  • 1908-1915 r. - ChSM wybudowała 5 bloków:
  • 1909 r. - przy ul. Kordeckiego
  • 1910-1911 r. - przy ul. Dąbrowskiego
  • 1911-1912 r. - w Hajdukach
  • 1912-1913 r. - przy ul. Stalmacha i pl. Mickiewicza
  • 1915 r. - przy ul. Stalmacha i Barskiej

Organizując Spółdzielnię zamierzano - w myśl zaleceń zjazdu szczecińskiego - budować domki jedno- względnie dwurodzinnych. Wszyscy mieli na oku zabudowanie Góry Redena. Niestety, pertraktacje specjalnej komisji z ówczesnymi niemieckimi podatnikami górniczymi, do których należały obszary wokół Góry Redena, nie przyniosły skutku. Zmusiło to inicjatorów spółdzielni do porzucenia projektu budowy otoczonych ogrodami domków jedno- czy dwurodzinnych. Nie pozostało nic innego, jak ograniczyć się do budowania wielkich wielomieszkaniowych bloków domowych.

Do 1916 roku spółdzielnia chorzowska wybudowała 5 potężnych bloków domowych, na które składało się razem 30 domów z 262 mieszkaniami i 5 lokalami handlowymi.

 

Pierwszy blok - przy ulicy Kordeckiego

Zaraz po założeniu Spółdzielni w roku 1908 zakupiono od właściciela Steinitza za 9000 marek niemieckich teren budowlany przy ul. Kordeckiego, obejmujący 1911 m kw.

Kordeckiego

 

Kapitału za zakup parceli dostarczyły po większej części udziały członków, a resztę zaciągnięto również od członków w formie pożyczki. 20 kwietnia 1908 r. rozpoczęto budowę. Jej koszt wynosił 150 000 marek niemieckich. Kapitału na budowę udzieliła po połowie kasa pensyjna robotników kolejowych i pruski fiskus kolejowy. W 1909 roku I blok był gotowy. Składał się on z trzech domów frontowych i jednego domu bocznego. Obejmował 41 mieszkań i jeden lokal handlowy. Do każdego mieszkania należał przedpokój, spiżarnia, piwnica, strych i ubikacja. Przy 32 mieszkaniach znajdowały się altany. Każdy dom miał obszerną pralnię. Wokół zdobiły go zieleńce.

 

Drugi blok - przy ulicy Dąbrowskiego

Jeszcze pierwszy blok nie był zupełnie ukończony, a już przystąpiono do prac wstępnych wokół wybudowania następnego. W 1908 roku Spółdzielnia zakupiła od pp. Sonsali i Ernsta teren budowlany przy ul. Dąbrowskiego o obszarze 2049 m kw. za cenę 31 840 marek niemieckich.

Dąbrowskiego

 

W listopadzie 1909 r. ruszono z pracami budowlanymi. Koszty całej budowy wynosiły 262 000 marek niemieckich. Funduszy i tym razem dostarczył królewsko-pruski fiskus kolejowy i kasa pensyjna robotników kolejowych w Berlinie. Przy końcu 1910 roku względnie na początku 1911 blok był gotowy. Składał się z trzech domów frontowych, jednego bocznego i tylnego. Zawierał 35 mieszkań i 1 lokal handlowy. Uwzględniając życzenia członków Spółdzielni pomyślano przy nowej budowie o zapewnieniu im większych i średnich mieszkań. Wszystkie mieszkania posiadały obszerne przedpokoje i - mieszkania na piętrach - altanki kuchenne. W każdym była ubikacja. Wszystkie mieszkania o 4 i 3 pokojach oraz dwa mieszkania o 2 pokojach z kuchnią miały łazienkę i pokój dla służącej. W czterech mieszkaniach dwupokojowych oraz w mieszkaniach 4-pokojowych istniała także duża komora. Przy 11 mieszkaniach znajdowały się duże loggie. Wszystkie pozostałe miały balkon. W każdym z domów była pralnia.

 

Trzeci z kolei - pierwszy w Hajdukach

Trzeci blok w ChSM został wybudowany w Wielkich Hajdukach (dziś Chorzów Batory) w 1911/1912 r. na terenie o powierzchni 2 676 m kw.

Batory

 

Koszty budowy wynosiły 300 000 marek niemieckich. Na tę sumę złożyły się pożyczki z Kolejowej Kasy Chorych w Katowicach (143 tys. mk) oraz z kasy ówczesnego funduszu kolejowego. Blok obejmował 7 domów z 62 mieszkaniami i 1 lokalem sklepowym. Każde mieszkanie posiadało obszerny korytarz, spiżarkę, altanę, ubikację. 8 większych mieszkań posiadało łazienki. W "Wiadomościach Spółdzielczych" z 1939 roku podano jako istotną informację i tę, że klatki schodowe w bloku zaopatrzono w oświetlenie nocne. Budynek stoi przy ul. Farnej (nr 9, 11, 13, 15, 17) i Karpackiej 9.

 

Czwarty przy ulicy Stalmacha

W latach 1912-1913 wybudowano kolejny blok.

Stalmacha

 

Wzniesiono go przy ul. Stalmacha (11, 11a, 13, 13a, b, 15) i placu Mickiewicza (1, 2). Powierzchnia użytkowa budynku wynosiła ponad 4,5 tys. m kw.. W 8 budynkach znajdowały się 63 mieszkania i jeden lokal sklepowy.

 

... i piąty blok - przy ulicy Barskiej i Salmacha

W roku 1915 przy ul. Barskiej i Stalmacha Spółdzielnia wzniosła kolejny dom.

Barska Stalmacha

 

W 6 budynkach (przy Barskiej 2, 4, 6 i 8 oraz przy Stalmacha 7 i 9) mogło zamieszkać kolejnych 59 spółdzielców na 3 858 m kw. w 166 izbach. Był to ostatni budynek z wybudowanych w tym I okresie niezwykle dynamicznego rozwoju Spółdzielni.

DRODZY MIESZKAŃCY!!

Przekazaliśmy Państwu zawiadomienia o Walnym Zgromadzeniu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które odbędzie się w dniach 19-22.05.2025r.
Niestety w tym samym czasie, do Państwa skrzynek pocztowych zaczęto kolportować anonimowe ulotki zawierające kłamliwe hasła o rzekomych nieprawidłowościach w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 

Informujemy mieszkańców naszej Spółdzielni z całą stanowczością, że:

  1. Nie ma żadnego postępowania Prokuratury wobec Spółdzielni. Spółdzielnia nie przyznaje mieszkań. Spółdzielnia opiera swoją działalność na przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a zwykłe pomówienia świadczą o braku wiedzy o jej działaniu.
     
  2. Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest poddawana stałej, jawnej kontroli różnych organów np.: Biegłego Rewidenta, Lustratora, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, wynik finansowy Spółdzielni jest dodatni.
     
  3. Kłamliwe insynuacje wobec Zarządu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej były powielane także przed poprzednim Walnym Zgromadzeniem m.in. za pośrednictwem serwisu Facebook czy materiałów dostarczanych do skrzynek pocztowych. W efekcie ustalenia sprawcy,  osoba dokonująca pomówień, chcąc uchronić się od odpowiedzialności karnej, zamieściła w mediach oficjalne przeprosiny.
     
  4. W Spółdzielni wykonawcy wybierani są w jawnych procedurach zgodnie z obowiązującym w Spółdzielni Regulaminem, a prace wykonywane są rzetelnie i odbierane przez inspektorów nadzoru.
     
  5. Prosimy naszych mieszkańców o rozwagę i unikanie bezkrytycznego przyjmowania treści szkalujących Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową. 
    Anonimowe hasła bez podpisu konkretnych osób, świadczą o ich nieprawdziwości. Zarząd zgłosił powyższą sprawę do organów ścigania.

 

Z poważaniem
Zarząd ChSM