FAKTY, WYDARZENIA:

  • 1965 - marzec, pomysł budowy osiedla młodych podpisanie umowy 1966 oddanie budynków do użytku

17 marca 1965 roku lokalny tygodnik Goniec Górnośląski donosił: "W ubiegłą sobotę odbyła się w Chorzowie niecodzienna uroczystość podpisania umowy pomiędzy Międzyzakładową Spółdzielnią Mieszkaniową, reprezentowaną przez jej prezesa Tadeusza Kaczorowskiego a Zarządem Miejskim ZMS, reprezentowanym przez jego przewodniczącego tow. Huberta Gałeczkę. Umowa przewiduje wybudowanie pierwszego w Polsce osiedla ZMS-owskiego w rejonie ul. Dzierżyńskiego, Buczka i Krzywej. Do końca przyszłego roku wyrośnie tu pięć okazałych budynków wielokondygnacyjnych o 96 nowoczesnych mieszkaniach. Inicjatywa chorzowskiej młodzieży zasługuje na wielkie uznanie i odbije się z pewnością szerokim echem w całym kraju. Poza podstawowymi robotami murarskimi nowe bloki wzniesione będą w zasadzie systemem gospodarczym, tj. przy dużej pomocy ich przyszłych mieszkańców. Jest to więc ogromnie oryginalne i śmiałe przedsięwzięcie, które przysporzy całej organizacji jeszcze większego autorytetu i zaufania młodych."

Goniec Górnośląski

I dalej Goniec Górnośląski pisał: "Godzi się również podkreślić wielką pomoc Prezydium MRN, które w niespotykanie krótkim czasie znalazło i oddało teren pod budowę, deklarując i na przyszłość swe jak najdalej idące poparcie. Również przewodniczący Prezydium WRN, tow. J. Ziętek już uprzednio bardzo pochwalił chorzowską inicjatywę, wyrażając gotowość służenia pomocą i opieką. Pierwszymi mieszkańcami osiedla będą ZMS-owcy huty "Batory" i "Kościuszko" oraz "Azotów", którzy w ub. sobotę podpisali indywidualne umowy z Chorzowską Spółdzielnią Mieszkaniową".

 

Już 5 kwietnia pod znamiennym tytułem: "Ostre natarcie zapobiegliwych małżonków, narzeczonych i teściów na Osiedle Młodych" gazeta donosiła: "Od dwóch dni spokojna zazwyczaj ulica Krzywa w Chorzowie stała się miejscem nalotu młodzieży huty "Kościuszko" i "Batory". Przystąpiono bowiem do budowy Osiedla Młodych. Rozpoczęto rozbiórkę starych ruder, w miejsce których powstanie pierwszy blok mieszkalny dla młodych małżeństw w ramach umowy podpisanej pomiędzy Zarządem Miejskim ZMS a Międzyzakładową Spółdzielnią Mieszkaniową w Chorzowie.

Pierwszego kwietnia na placu budowy zgłosiło się ośmiu udziałowców z huty "Batory" i sześciu pracowników z huty "Kościuszko". Następnego dnia przybyło 33 przyszłych lokatorów, aby odrobić część swoich wkładów. Młodzi ZMS-owcy pracują z wielkim zapałem. Helmut Ćwielong, Jan Melich i Leon Czarnecki burzą spróchniałe ściany starej szopy. Godnie im sekundują Maria i Alojzy Dylowie, którzy przybyli tutaj odpracować kilka godzin za syna, który uczęszcza do wieczorowej szkoły. Alfred Adamski przygotowuje zaprawę murarską dla otynkowania ścian w pomieszczeniu przeznaczonym na szatnię, umywalnię i biuro administracyjne budowy. Jest on jeszcze kawalerem, ale w najbliższym czasie stanie się młodym małżonkiem. [...] Cała załoga młodych spółdzielców podzielona jest na grupy, którym dowodzi Jan Waćkowski z huty "Batory", pełniący obowiązki mistrza, przydziela odpowiednie zajęcie." Dalej reporter wymieniał jeszcze 26 nazwisk młodych budowniczych, po czym sumował: "Za kilka tygodni teren zostanie przygotowany do budowy. Młodzi małżonkowie, narzeczeni, i ofiarnie pomagający im teściowie przystąpią do wykopywania ziemi pod fundamenty pierwszego bloku Osiedla Młodych."

W sierpniu ukazuje się kolejna relacja w Gońcu Górnośląskim. Pisano: "Jak się spisuje młodzież zrzeszona w spółdzielni, jak rysują się perspektywy chorzowskiego Osiedla Młodych? Sprawy te były tematem spotkania członków Zarządu Spółdzielni z aktywem ZMS. Okazało się, że wszystko jest na jak najlepszej drodze. Na placach budowy dokonano niezbędnych rozbiórek i już na ukończeniu są wykopy pod fundamenty. W najbliższej perspektywie - pierwszy dom zostanie ukończony w stanie surowym do końca grudnia. W dalszej - już w przyszłym roku na 22 lipca młodzi lokatorzy wprowadzą się do pierwszego budynku, a pod koniec roku do 2 dalszych. Przypominamy, że Osiedle będzie się składać z trzech "punktowców" i jednego 3-klatkowego budynku przy ul. Racławickiej, Poniatowskiego i w rejonie ulic Buczka, Krzywej i Dzierżyńskiego. Do tej pory najwięcej przy budowie pomagała młodzieży kopalnia "Prezydent", dostarczając sprzęt budowlany, koparkę, samochody, materiały pomocnicze, chociaż najmniej członków spółdzielni rekrutuje się z tej kopalni. [...]

Młodzież pracuje na własnych budowach w sposób zorganizowany, na dwie zmiany i bywa, że więcej jest chętnych niż przewidziano w planie. Jak zauważyli członkowie Zarządu, nie było jeszcze wypadku "obijania" się: wiadomo, przecież na tych budowach pracuje się bezpośrednio dla siebie".

W jubileuszowym wydawnictwie na 60-lecie ChSM tak podsumowano młodzieżowy "eksperyment": Owocnym pomnikiem wieloletniej współpracy ChSM z młodzieżą [...] jest [...] Osiedle Młodych, na którym wybudowano 115 mieszkań, piękną kawiarnię oraz komfortową siedzibę Zarządu Miejskiego ZMS. Ale przecież nie tylko materialne efekty się liczą. Chodziło przede wszystkim o wypróbowanie i udoskonalenie nowej formy działania.

DRODZY MIESZKAŃCY!!

Przekazaliśmy Państwu zawiadomienia o Walnym Zgromadzeniu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które odbędzie się w dniach 19-22.05.2025r.
Niestety w tym samym czasie, do Państwa skrzynek pocztowych zaczęto kolportować anonimowe ulotki zawierające kłamliwe hasła o rzekomych nieprawidłowościach w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 

Informujemy mieszkańców naszej Spółdzielni z całą stanowczością, że:

  1. Nie ma żadnego postępowania Prokuratury wobec Spółdzielni. Spółdzielnia nie przyznaje mieszkań. Spółdzielnia opiera swoją działalność na przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a zwykłe pomówienia świadczą o braku wiedzy o jej działaniu.
     
  2. Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest poddawana stałej, jawnej kontroli różnych organów np.: Biegłego Rewidenta, Lustratora, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, wynik finansowy Spółdzielni jest dodatni.
     
  3. Kłamliwe insynuacje wobec Zarządu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej były powielane także przed poprzednim Walnym Zgromadzeniem m.in. za pośrednictwem serwisu Facebook czy materiałów dostarczanych do skrzynek pocztowych. W efekcie ustalenia sprawcy,  osoba dokonująca pomówień, chcąc uchronić się od odpowiedzialności karnej, zamieściła w mediach oficjalne przeprosiny.
     
  4. W Spółdzielni wykonawcy wybierani są w jawnych procedurach zgodnie z obowiązującym w Spółdzielni Regulaminem, a prace wykonywane są rzetelnie i odbierane przez inspektorów nadzoru.
     
  5. Prosimy naszych mieszkańców o rozwagę i unikanie bezkrytycznego przyjmowania treści szkalujących Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową. 
    Anonimowe hasła bez podpisu konkretnych osób, świadczą o ich nieprawdziwości. Zarząd zgłosił powyższą sprawę do organów ścigania.

 

Z poważaniem
Zarząd ChSM