Regulamin najmu lokali mieszkalnych w zasobach Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych 
  2. Ustawa z dnia 16.09.1982 r. Prawo Spółdzielcze 
  3. Ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali  
  4. Ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny 
  5. Ustawa z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego 
  6. Statut Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej publikowany na stronie internetowej Spółdzielni www.chsm.com.pl w zakładce STATUT.


Postanowienia ogólne

§ 1

Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o:

  1. Spółdzielni – należy przez to rozumieć Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową.
  2. Administracji – należy przez to rozumieć właściwą ze względu na położenie lokalu mieszkalnego komórkę organizacyjną Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - administrację osiedla.
  3. Najemcy – należy przez to rozumieć osobę fizyczną.
  4. Lokalu mieszkalnym – należy przez to rozumieć samodzielny lokal, stosownie do treści przepisu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, przeznaczony na stały pobyt ludzi, który wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
  5. Stawce – należy przez to rozumieć stawkę eksploatacyjną brutto za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.
  6. Oferencie – należy przez to rozumieć wszystkie osoby składające ofertę, uprawnione do osobistego uczestnictwa w przetargu. 
  7. Regulaminie – należy przez to rozumieć Regulamin najmu lokali mieszkalnych w zasobach Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 


§ 2

  1. Najemcami lokali mieszkalnych mogą być wyłącznie osoby fizyczne, nieposiadające wobec Spółdzielni żadnych zaległości płatniczych.
  2. Wynajęty lokal może być wykorzystywany wyłączne na cele mieszkaniowe.
  3. Spółdzielnia wynajmuje lokale mieszkalne nieobciążone prawami wobec osób trzecich.
  4. Decyzję o wynajmie lokali mieszkalnych podejmuje Zarząd.
  5. Warunki najmu lokali mieszkalnych są określane w umowie zawieranej przez Spółdzielnię z Najemcą, której projekt dostępny jest do wglądu w Dziale Członkowsko-Mieszkaniowym ChSM. 
  6. Najemca wykonuje we własnym zakresie i na własny koszt naprawy wraz z odnowieniem lokalu. Za wykonane prace określone w zdaniu poprzedzającym nie przysługuje zwrot nakładów.
  7. Szczegółowe obowiązki w zakresie eksploatacji lokali mieszkalnych ciążące na Najemcy i Wynajmującym określa uchwała Rady Nadzorczej Spółdzielni przyjmująca Zasady określające zakres obowiązków Spółdzielni i członków Spółdzielni w zakresie napraw lokali oraz rozliczeń z tego tytułu. 
  8. Najemca zobowiązany jest do przestrzegania obowiązujących w Spółdzielni Regulaminów, których treść dostępna jest na stronie internetowej Spółdzielni www.chsm.com.pl. 

Tryb wyboru najemcy lokali mieszkalnych

§ 3

Wybór najemcy odbywa się w drodze przetargu na stawkę eksploatacyjną brutto za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.


Zasady przeprowadzenia przetargu ofert
 
§ 4

  1. O terminie i miejscu przetargu Spółdzielnia powiadamia w drodze ogłoszenia o przetargu poprzez publikację ogłoszenia na swojej stronie internetowej oraz na tablicach ogłoszeń w siedzibie Spółdzielni i jej administracjach osiedlowych.
  2. Ogłoszenie w sprawie przetargu ofert powinno zawierać:
     a) określenie organizatora przetargu,
     b) opis lokalu mieszkalnego (położenie, metraż),
     c) wysokość wywoławczej stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i innych opłat obciążających najemcę,
     d) wysokość wadium i termin jego wpłaty,
     e) czas i miejsce przetargu ofert,
     f) informację o miejscu, gdzie można się zapoznać z Regulaminem,
     g) informację o sposobie zabezpieczenia należności z tytułu najmu,
     h) informację o przysługującym Spółdzielni prawie do unieważnienia przetargu ofert bez podania przyczyn,
     i) informację o rodzaju dokumentów, jakie uczestnik przetargu ofert obowiązany jest przedłożyć przed przystąpieniem do przetargu ofert. 
  3. Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje Komisja przetargowa.

§ 5

  1. Pisemne oferty udziału w przetargu przyjmowane są w Sekretariacie Spółdzielni przy ul. Kopalnianej 4A w zamkniętych kopertach, opatrzonych napisem: „Przetarg na stawkę eksploatacyjną za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego przy ul.............”, na których odnotowywana jest data i godzina wpływu. Oferent zobowiązany jest także do podania na kopercie swojego imienia i nazwiska i numeru telefonu.
  2. W przypadku pozostawania oferenta w związku małżeńskim dopuszcza się obecność na przetargu tylko jednego z małżonków. 
  3. Dopuszcza się reprezentowanie oferenta przez pełnomocnika. W tym zakresie pełnomocnik zobowiązany jest do przedłożenia Komisji ważnego pełnomocnictwa do udziału w przetargu, udzielonego w zwykłej formie pisemnej. 
  4. Oferta powinna być sporządzona wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Regulaminu  i zawierać: 
      a) imię i nazwisko oraz dokładny adres oferenta, 
      b) adres lokalu, którego dotyczy przetarg,
      c) proponowaną stawkę, nie niższą niż wysokość stawki wywoławczej podanej w ogłoszeniu,
      d) oświadczenie o zapoznaniu się z postanowieniami niniejszego Regulaminu,
      e) oświadczenie o braku zaległości płatniczych wobec Spółdzielni,
      f) zobowiązanie do podpisania umowy w terminie 14 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu oraz do wpłaty kaucji za lokal mieszkalny,
      g) zobowiązanie do protokolarnego przejęcia lokalu w terminie 3 dni od daty podpisania umowy najmu lokalu,
      h) oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym, wyposażeniem i położeniem lokalu mieszkalnego,
      i) wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w związku z uczestnictwem        w przetargu,
      j) oświadczenie o stanie cywilnym, 
      k) podpis oferenta.
  5. Oferent zobowiązany jest do wpłaty przelewem na konto bankowe Spółdzielni wadium w wysokości 1/4 minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 
  6. Wadium uznaje się za wpłacone, z chwilą uznania środków na rachunku bankowym Spółdzielni – nie później niż na 1 dzień przed terminem rozstrzygnięcia przetargu.
  7. Osoba, która złożyła ofertę nie spełniającą wymogów niniejszego Regulaminu zostaje przez komisję wykluczona z udziału w postępowaniu przetargowym.

§ 6

  1. Spółdzielnia dokonuje zwrotu wadium osobom, które nie wygrały przetargu. Zwrotu wadium dokonuje się na wskazane przez oferenta konto bankowe – niezwłocznie w terminie 3 dni roboczych.
  2. Wadium osoby wygrywającej przetarg zalicza się na poczet kaucji za lokal mieszkalny.
  3. Wygrywający przetarg traci wadium, jeżeli w terminie 14 dni od daty wygrania przetargu nie dojdzie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z przyczyn leżących po stronie oferenta.

§ 7

  1. Rozpoczęcie przetargu odbywa się w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu przetargowym.
  2. Przetarg odbywa się w formie licytacji ustnej wysokości stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Od licytacji ustnej odstępuje się jeżeli w przetargu uczestniczy jeden lub dwóch oferentów, wówczas przetarg wygrywa oferent, który zaproponował najwyższą stawkę, chyba że złożone przez obu oferentów oferty są równe, wtedy przeprowadza się licytację ustną. 
  3. Przetarg wygrywa oferent z najwyższą zadeklarowaną stawką eksploatacyjną za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.
  4. W przypadku, gdy do przetargu przystąpi jeden oferent, ofertę uważa się za ważną o ile zaoferowana stawka eksploatacyjna za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie jest niższa niż stawka eksploatacyjna wskazana w ogłoszeniu, o którym mowa w § 4 Regulaminu.
  5. Przetarg otwiera przewodniczący Komisji przetargowej.
  6. Po otwarciu przetargu przewodniczący Komisji przetargowej przekazuje uczestnikom przetargu następujące informacje:
     a) dane lokalu mieszkalnego przeznaczonego do najmu, 
     b) wysokość wywoławczej stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i innych opłat obciążających najemcę.
  7. Otwarcie ofert następuje w sposób jawny w obecności oferentów, w kolejności ich złożenia. Członek Komisji odczytuje oferty podając zaoferowane przez oferentów stawki. Komisja wskazuje oferenta, który zaoferował najwyższą stawkę, która stanowi stawkę wywoławczą licytacji ustnej. Zdania poprzedzającego nie stosuje się w przypadku wskazanym w § 7 ust. 2 zdanie drugie. 
  8. Komisja przetargowa weryfikuje oferty pod kątem formalnym. 
  9. Licytację ustną rozpoczyna się od podania najwyższej stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zaoferowanej przez oferentów, po czym prowadzący licytację wzywa do postąpień.
  10. Wysokość postąpienia ustala Przewodniczący Komisji.
  11. Przewodniczący Komisji informuje uczestników przetargu, że po trzecim wywołaniu przez prowadzącego przetarg najwyższej wywołanej stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, dalsze postąpienia nie zostaną przyjęte.
  12. Uczestnicy przetargu zgłaszają ustnie kolejne postąpienia stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie ma dalszych postąpień.
  13. Stawka eksploatacyjna za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zaoferowana przez uczestnika przetargu przestaje wiązać, gdy inny uczestnik zaoferuje stawkę wyższą, z zastrzeżeniem § 11 ust.5.
  14. Po ustaniu zgłaszania postąpień, Przewodniczący Komisji lub osoba wskazana przez Przewodniczącego Komisji do prowadzenia licytacji, wywołuje trzykrotnie ostatnią najwyższą stawkę eksploatacyjną za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, wskazuje osobę, która jako pierwsza podała najwyższą stawkę i zamyka przetarg, a następnie ogłasza imię i nazwisko osoby, która wygrała przetarg.
  15. W przypadku nie przystąpienia oferentów do licytacji ustnej przetarg wygrywa oferent, który w pisemnej ofercie przetargowej zaproponował najwyższą stawkę eksploatacyjną za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. 
  16. Przewodniczący Komisji zamyka przetarg.
  17. Komisja przetargowa jest upoważniona do przerwania czynności przetargowych w przypadku zaistnienia okoliczności nieprzewidzianych w Regulaminie.

§ 8

  1. Po zakończeniu przetargu Komisja przetargowa ogłasza wyniki i sporządza protokół, który powinien zawierać: 
     a) miejsce i datę przetargu,
     b) skład Komisji przetargowej,
     c) opis i lokalizację przedmiotu przetargu,
     d) wysokość wywoławczej stawki eksploatacyjnej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i wysokość najwyższej zaoferowanej stawki eksploatacyjnej,
     e) dane osoby, która zaoferowała najwyższą stawkę i wygrała przetarg,
     f) wzmiankę o odczytaniu protokołu,
     g) podpisy członków Komisji przetargowej,
     h) podpis osoby wygrywającej przetarg.
  2. Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach: po jednym dla Spółdzielni i wygrywającego przetarg.
  3. O rozstrzygnięciu przetargu Spółdzielnia zawiadamia uczestników przetargu pisemnie. 


§ 9

Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do odstąpienia od przetargu lub jego unieważnienia na każdym etapie przetargu bez podania przyczyny. W takiej sytuacji Spółdzielnia niezwłocznie zwraca oferentom wpłacone wadium. Zwrot wadium następuje zgodnie z § 6 ust. 1 Regulaminu.

§ 10

Osoby stające do przetargu zobowiązane są do zapoznania się i przestrzegania zasad zawartych w niniejszym Regulaminie, Zasadami określającymi zakres obowiązków Spółdzielni i członków Spółdzielni w zakresie napraw lokali oraz rozliczeń z tego tytułu dostępnymi w Dziale Członkowsko-Mieszkaniowym oraz na stronie internetowej www.chsm.com.pl.

Warunki i zasady zawierania umów najmu lokali

§ 11

  1. Z osobą wyłonioną w wyniku przetargu ofert lub licytacji ustnej Spółdzielnia zawiera umowę najmu lokalu mieszkalnego, po uprzednim zatwierdzeniu protokołu przetargu ofert przez Zarząd Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
  2. Zawarcie umowy najmu następuje w terminie do 14 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu ofert lub licytacji ustnej.
  3. Najemca przed podpisaniem umowy zobowiązany jest do wpłaty kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu, w tym roszczeń o zapłatę czynszu i innych należności wynikających z umowy najmu oraz roszczeń o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
  4. Wydanie lokalu Najemcy następuje po podpisaniu umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz wpłacie kaucji, na podstawie obustronnie podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego stanowiącego podstawę dla ustalenia stanu technicznego lokalu.  
  5. W przypadku rezygnacji z podpisania umowy najmu lokalu mieszkalnego przez zwycięzcę przetargu, uprawnionym do podpisania umowy najmu lokalu mieszkalnego jest uczestnik przetargu, który złożył kolejną najkorzystniejszą ofertę. Oferty wiążą strony przez okres 30 dni od daty przetargu.

§ 12

Niniejszy Regulamin został przyjęty przez Zarząd Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w dniu 29.06.2023 r.